O Nas
Środowiskowy Dom Samopomocy w Kończewicach istnieje od grudnia 2006 roku.
1 stycznia 2020 roku został wyodrębniony za struktur Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Miłoradzu i stał się samodzielną jednostką organizacyjną Gminy Miłoradz powołaną do realizacji zadań zleconych z zakresu administracji rządowej.
Jest ośrodkiem wsparcia, dziennego pobytu dla 25 pełnoletnich osób z zaburzeniami psychicznymi
- A – dla osób przewlekle psychicznie chorych,
- B – dla osób z niepełnosprawnością intelektualną,
- C – dla osób z innymi przewlekłymi zaburzeniami czynności psychicznych oraz
- D – dla osób ze spektrum autyzmu lub z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Działa od 6:00 do 15:00 od poniedziałku do piątku z wyłączeniem dni ustawowo wolnych.
Celem Środowiskowego Domu Samopomocy w Kończewicach jest:
- Stworzenie systemu wparcia społecznego dla uczestników, poprzez wszechstronną integrację, aktywizację i pomoc terapeutyczną.
- Zwiększenie samodzielności i zaradności życiowej oraz stymulacja rozwoju osobowościowego, kulturalnego i funkcjonowania społecznego uczestników.
- Kształtowanie, podtrzymywanie i rozwijanie podstawowych umiejętności społecznych uczestników niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu z uwzględnieniem ich możliwości i potrzeb.
- Poprawa jakości życia uczestników poprzez wzrost ich samodzielności i zaradności życiowej oraz umiejętność samodzielnego zaspokajania potrzeb życiowych,
- Wszechstronna aktywizacja uczestników, rozwijanie ich zainteresowań i indywidualnych uzdolnień oraz kształtowanie umiejętności spędzania czasu wolnego w sposób efektywny.
- Poprawa poczucia własnej wartości i pewności siebie uczestników w kontaktach interpersonalnych.
- Poprawa sprawności fizycznej i ogólnej wydolności organizmu.
- Wsparcie i pomoc rodzinie i opiekunom uczestników.
- Wszechstronna integracja ze środowiskiem lokalnym.
- Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i marginalizacji osób z zaburzeniami psychicznymi. Kształtowanie właściwych postaw społecznych: zrozumienia i życzliwości oraz promowanie tolerancji wobec odmiennych zachowań osób z zaburzeniami psychicznymi oraz niepełnosprawnościami.
Zadania realizowane przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Kończewicach :
- Prowadzenie zajęć terapeutycznych w formie indywidualnych oraz grupowych treningów z zakresu samoobsługi i umiejętności społecznych (treningi funkcjonowania w codziennym życiu, trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, trening umiejętności spędzania czasu wolnego) oraz poradnictwa psychologicznego.
- Przygotowanie dla każdego uczestnika Indywidualnego Planu Postępowania Wspierająco-Aktywizującego zgodnie z Jego potrzebami, możliwościami psychofizycznymi oraz zainteresowaniami i umiejętnościami.
- Pomoc w załatwianiu spraw urzędowych oraz pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych.
- Dążenie do w miarę możliwości pełnej aktywizacji społecznej osób z zaburzeniami psychicznymi poprzez uczestnictwo w życiu kulturalnym i społecznym.
- Umożliwienie uczestnikom spożycie jednego ciepłego posiłku dziennie przygotowanego w trakcie treningu kulinarnego.
- Zapewnienie uczestnikom niezbędnej opieki podczas pobytu w ŚDS.
- Integracja uczestników ze środowiskiem lokalnym oraz integracja środowiska lokalnego z osobami z niepełnosprawnościami.
- Współpraca z instytucjami i organizacjami pozarządowymi, Kościołem, lokalnymi mediami, placówkami oświatowymi oraz innymi ośrodkami wsparcia.
- Zapewnienie pomieszczeń i wyposażenia niezbędnego do codziennego przebywania uczestników oraz prowadzenia zajęć terapeutycznych.
Zakres działań terapeutycznych wobec uczestnika zawsze prowadzony jest na podstawie Indywidualnych Planów Postępowania Wspierająco-Aktywizujących. Wszelkie działania terapeutyczne podejmowane są z uwzględnieniem obecnej sytuacji zdrowotnej podopiecznego, ogólnej wydolności organizmu oraz poziomu motywacji do zajęć.
Każdy uczestnik traktowany jest indywidualnie z szacunkiem i z poszanowaniem jego godności, umiejętności i zainteresowań.
Zajęcia mają charakter indywidualny bądź grupowy.
W skład działań terapeutycznych wchodzą:
- trening funkcjonowania w codziennym życiu;
- trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów;
- trening spędzania czasu wolnego (w pracowni rozwijania zainteresowań odbywają się zajęcia: krawieckie i dziewiarskie, stolarskie, rękodzieło, plastyczne);
- trening umysłu (zajęcia edukacyjno-plastyczne);
- poradnictwo psychologiczne z elementami psychoterapii;
- pomoc w kontaktach ze służbą zdrowia: dowóz do lekarza, rejestrowanie wizyt lekarskich do specjalisty, pomoc w kontakcie z lekarzem podczas wizyty;
- pomoc w załatwianiu spraw urzędowych;
- terapia ruchowa i rekreacja
- trening higieniczny;
- trening budżetowy.
Dom świadczy również usługi w postaci dowozu na zajęcia i powrotu do domu, dowozu do lekarzy specjalistów oraz zapewnia możliwość spożywania gorącego posiłku raz dziennie.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Kończewicach oferuje uczestnictwo w wielu różnych imprezach okolicznościowych, wyjazdach do kina, teatru, na wystawy, na imprezy sportowe, taneczne i integracyjne oraz wycieczki do wielu ciekawych miejsc.
Dzięki uczestnictwu w różnych wyjazdach i imprezach, uczestnicy mają możliwość integracji z innymi zaprzyjaźnionymi ośrodkami wsparcia oraz społecznością lokalną.